Česká Wikipedie bude jeden den vypnutá, na protest proti chystané reformě copyrightu

18. 3. 2019

Sdílet

Wikipedia Autor: Wikipedia

Poprvé ve své historii chystá česká Wikipedie úplný „blackout“. Proběhnout má ve čtvrtek 21. března a online encyklopedie zůstane vypnutá po celých 24 hodin. Zapojí se tak do protestů proti chystané reformě autorského práva v Evropě. Příslušnou směrnici mají europoslanci na plénu projednávat 26. března, ve stejný nebo následující den by o ní mohli i definitivně hlasovat.

„Dopady na fungování Wikipedie, ale i internetu obecně jsou velmi závažné. Proto se komunita editorů Wikipedie rozhodla, že poprvé v dějinách české Wikipedie sáhne k mimořádnému kroku a encyklopedii na den, 21. března, vypneme. Víme, že to je pro čtenáře nepříjemné, ale něco mnohem horšího může být realitou v případě, že uvedená směrnice bude v předložené podobě schválena a začne platit. Doufáme proto, že v poslední možné chvíli dojde k odvrácení toho nejhoršího,“ vysvětluje předseda spolku Wikimedia Česká republika Vojtěch Dostál.

O chystané směrnici o autorském právu na jednotném digitálním trhu na Lupě už dlouho podrobně píšeme – zejména o dvou jejích nejkrontroverznějších částech: 

  • Článek 11 přiznává vydavatelům online médiím výlučná práva k jejich textům a k jejich komerčnímu využívání, výjimku mají pouze „jednotlivá slova nebo velmi krátké úryvky“. 
  • Článek 13 má dát provozovatelům webů, které umožňují nahrávání uživatelského obsahu, přímou právní zodpovědnost za veškerý nahrávaný obsah.

V návrhu směrnice jsou výjimky pro nekomerční užívání autorsky chráněných děl jednotlivými uživateli (u článku 11) a článek 13 se online encykloepdií jako je Wikipedie nemá vůbec týkat. Českým editorům ale i tak vadí případné dopady směrnice na internetové prostředí.

„Dobrovolní editoři Wikipedie musí uvádět zdroje pro tvrzení, která do encyklopedických hesel přidávají. Jsou to často různé knižní publikace, u žhavých témat ale i webové odkazy, například ze zpravodajských serverů nebo jiných webů. Reforma nám značným způsobem omezí možnost tyto weby citovat. Počítá s používáním tzv. ‚velmi krátkých úryvků‘ svobodně bez licence. Co pod tyto úryvky spadá, nikdo ale nevysvětlil. Wikipedie tak bude hůře přebírat obsah od ostatních, tvorba nového obsahu se proto značně ztíží. To považujeme za velký problém pro budoucí rozvoj i samotnou existenci Wikipedie,“ argumentuje Dostál.

Článek 13 by podle něj mohl znamenat zavedení předběžného filtrování a omezení svobody slova na internetu, na který se tak dostane méně informací – a tím pádem jich bude méně i na Wikipedii. „Internetové společnosti budou radši blokovat nahrávání části obsahu, než aby složitě ověřovaly autorství. Namísto kontroly toho, co nahrává uživatel nastoupí robot – a ten bude vyhodnocovat, jestli někdo autorská práva porušil nebo ne,“ uvádějí editoři.

O formě protestu čeští wikipedisté debatovali a hlasovali na interním fóru. A podle dostupných zpráv nebude česká Wikipedie v protestu sama – o blackoutu diskutuje také slovenská Wikipedia a do protestu se mají zapojit také další jazykové mutace.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).