Česká, slovenská či německá Wikipedie na celý den přerušily provoz

21. 3. 2019

Sdílet

Wikipedie - protest - blackout - copyright

„Toto je naše poslední šance.“ Text začínající touto větou po celý čtvrtek překrývá obsah české Wikipedie. Online encyklopedie se rozhodla na celý den přerušit provoz. Kromě tuzemské jazykové mutace se „blackout“ týká také slovenské, dánské a německé verze.

Jak editoři Wikipedie v textu vysvětlují, historicky první úmyslné vypnutí je protestem proti chystané směrnici o autorském právu, kterou připravuje Evropská unie (EU). Příští týden má proběhnout klíčové hlasování v Evropském parlamentu, které má normu definitivně posvětit.

Součástí směrnice jsou kontroverzní článek 11 a článek 13. Ten první dává vydavatelům autorská práva k obsahu online médií a umožňuje jim tak požadovat autorské poplatky i za krátké citace textů (s výjimkou „jednotlivých slov nebo velmi krátkých úryvků“). Článek 13 pak dává webům, na které mohou uživatelé nahrávat svůj obsah, přímou odpovědnost a povinnost hlídat, aby se na ně nedostaly například pirátské filmy či hudba. Aktuální znění návrhu směrnice (PDF v angličtině) obsahuje přímou výjimku pro online encyklopedie, která se ale týká jen článku 13.

„Oba články mohou výrazně ovlivnit svobodu projevu a internetové spolupráce. Ačkoliv Wikipedie není přímo ovlivněna těmito ustanoveními, náš projekt stojí a padá se zbytkem internetu. Články 11 a 13 oslabí web i Wikipedii,“ vysvětluje v textu na svém webu česká Wikipedie. Přikládá odkaz na seznam českých europoslanců a žádá uživatele, aby je oslovili a řekli jim, že reformu copyrightu nepodporují. Detailnější důvody uvádějí na svém blogu.

Obdobný text dnes nahrazuje také obsah slovenské, dánské a německé Wikipedie.


Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).