Hlavní navigace

Česká církev se zajímá o kvantové počítače a technologie. Z pohledu víry je to lákavé téma

28. 6. 2024

Sdílet

Kvantová revoluce Autor: Nakladatelství Prostor

Zvýšený zájem o kvantové počítače a technologie, který se v Česku začíná objevovat, se propisuje i do církve. Podle informací Lupy se oblast například zajímá například Biskupství plzeňské. “Požádali nás o přednášky,” uvedl Petr Kavalíř, vládní zmocněnec pro kvantové technologie a ředitel výzkumného centra nových technologií na Západočeské univerzitě v Plzni, které se věnuje i kvantovým materiálům.

Na plzeňském biskupství již s tématem kvantové fyziky vystoupil emeritní rektor plzeňské univerzity Miroslav Holeček. “Kvantová fyzika a kvantové technologie jsou jednou z výzev současného světa a je to nesmírně zajímavé téma i z hlediska víry,” řekl Lupě Pavel Říha, mluvčí Biskupství plzeňského.

“Domníváme se, že touha po vědění a zvídavost je přirozenou potřebou člověka. Na plzeňském biskupství jsou zároveň přírodní vědy zvláštně zakořeněny. První plzeňský biskup František Radkovský má vystudovaný MatFyz, na Matematicko-fyzikální fakultě UK působí i bratr současného biskupa Tomáše Holuba a ten se netají tím, že pokud by se nerozhodl pro kněžství, také by na této fakultě studoval,” doplnil Říha.

Myšlenkové propojení vědy a víry není neobvyklé. Někteří vědci mají k bohu blízko, protože věda řadu věcí stále neumí vysvětlit a tudíž nelze říci, že by bůh neexistoval.

Česko se nyní snaží vydat do kvantové éry, což ilustruje i jmenování vládního zmocněnce. Aktuálnímu stavu se brzy na Lupě budeme věnovat, máme také pravidelný seriál Qubity. Kromě jiného se chystá nákup prvního lokálního kvantového počítače.

V češtině nedávno vyšla kniha Kvantová revoluce (Quantum Supremacy) od Michio Kakua, spolutvůrce teorie superstrun a popularizátora vědy. Knihu lze díky její čtivosti doporučit všem, kdo chtějí pochopit základ kvantových strojů a jejich potenciálu a možného obřího dopadu na svět.

“Digitální počítače nikdy nemůžou přesně spočítat, jak se atomy spojují při vzniku zásadně důležitých chemických reakcí, zejména reakcí, které umožňují život. Mohou totiž počítat jenom na digitální pásce, sestávající z řad nul a jedniček, jež jsou příliš hrubé, než aby mohly popsat jemné vlnění elektronů tančících hluboko uvnitř molekul. Když například digitální počítač zdlouhavě vypočítává pohyb myši v bludišti, musí namáhavě analyzovat všechny možné dráhy jednu po druhé. Zato kvantový počítač rychlostí blesku analyzuje všechny najednou,” shrnuje například kniha.

Takto vypadá kamrlík pro první český kvantový počítač. Ten se aktuálně vybírá ve veřejné soutěži Přečtěte si také:

Takto vypadá kamrlík pro první český kvantový počítač. Ten se aktuálně vybírá ve veřejné soutěži

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).