České vysoké učení technické v Praze vede mezinárodní projekt zkoumající 6G, tedy budoucí generaci mobilních sítí. Součástí konsorcia MUSE-COM je vedle ČVUT francouzská univerzita EURECOM, finská University of Oulu a česká sekce německé společnosti Bosch.
Bosch pro 6G pokusy poskytne své prostory v Českých Budějovicích. “Příští generace mobilní komunikace bude integrovat nové funkce podobné radarovým senzorům. S 6G bude možné detekovat polohu objektů v oblasti pokrytí sítě, aniž by tyto objekty musely být vybaveny rádiovým modulem. 6G umožní extrémně vysoké přenosové rychlosti až jeden terabit za sekundu s velmi nízkou latencí v řádu 100 mikrosekund – což je čtyřikrát rychlejší než úder blesku. To umožní např. sledovat a simulovat reálné výrobní procesy ve virtuálním světě bez časových a prostorových omezení,” věří společnost.
Projekt MUSE-COM navazuje na aktivitu Wireless data transmission, kterou v rámci nasazení 5G v průmyslu realizovaly ČVUT a Bosch. Konkrétně se zaměřuje na sémantiku, čím se rozumí význam a účel přenášené informace.
ČVUT v minulosti uspěla také s jiným 6G projektem zaměřeným na výzkum senzorových sítí.
Zdeněk Bečvář z 6G laboratoře na ČVUT projekt popisuje takto:
Kombinace sémantické komunikace s využitím znalosti významu přenášení informace a účelu komunikace také pro efektivní zpracování informace využije strojové učení pro “domyšlení” některých částí informace, čímž se snižuje zátěž na přenos a náklady na zpracování dat.
V rámci projektu zkoumáme možnosti integrace sémantické komunikace a zpracování dat na hraně mobilní sítě, tzv. edge Computing, s využitím strojového učení pro odhad významu dat z různých typů senzorů za účelem efektivního přenosu a zpracování informace. To umožní přenášet jen vybraná významná data a v případě potřeby část nepřenášených dat zrekonstruovat na straně příjemce s využitím strojového učení. Takové řešení povede ke snížení objemu přenášených dat a ke snížení výpočetní náročnosti jejich zpracování.
6G sítě mají potenciál posunout současné možnosti dál právě díky efektivnímu využití znalosti významu přenášených dat a účelu komunikace. Jde o to nepřenášet a nezpracovávat úplně všechna data, ale jen to nejnutnější ke splnění požadovaného cíle, což ušetří čas, energii, i peníze.
Inovace, které sítě 6G slibují, sahají od kontroly pohybů na výrobních linkách pomocí bezdrátových technologií až po komunikačně vysoce efektivní tovární výrobu bez nehod, s minimalizací rizika selhání lidského faktoru.
Edge Computing je relevantní například při navrhování inteligentních výrobních systémů v továrnách, kde se přístroj musí vypořádat s daty z různých senzorů v reálném čase. Stěžejní je umělou inteligenci a mobilní síť 6G “naučit vystačit si se zlomkem informace” a zbytek si “domyslet”.