Cenu Josepha Fouriera za počítačové vědy letos ovládly technické univerzity v Praze, Brně a Ostravě. Soutěž každý rok pořádá francouzské velvyslanectví, počítačovou sekci má na starost francouzský IT podnik Atos.
“Cílem soutěže je ocenit mimořádné vědecké práce se speciálním zaměřením na umělou inteligenci, počítačové systémy a sítě, kyberbezpečnost, databázové systémy, interakci člověk-počítač, grafiku, numerickou analýzu, programovací jazyky, softwarové inženýrství, bioinformatiku a počítačovou teorii,” uvádí pořadatelé.
První místo v kategorii počítačových věd získal Samuel Pastva z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Ten pomocí počítače analyzoval velké množství dat, na kterých lze zkoumat a předvídat procesy způsobující změny v buňkách. Jeho práce nese název Digital Bifurcation Analysis.
“V sítích genů, proteinů a dalších látek stále existují neznámé vztahy či částečně chybějící údaje. V rámci mého výzkumu jsem navrhl postupy, kterými se v případě chybějících údajů dají identifikovat takové procesy, které mají zásadní dopad na fungování celého systému,” popisuje Pastva. Jeho technika může pomoci v dřívějšímu rozpoznání vzniku nádorové buňky nebo výrobě biopaliv.
Druhé místo obsadil Robert Pěnička Fakulty Elektrotechnické ČVUT, a to za plánování misí autonomních dronů ve sběru dat. Práce může pomoci v humanitárních misích při hledání lidí po katastrofách, při inspekci budov či při dohledu nad zvolenou oblastí.
Třetí skončil Martin Golasowski z Vysoké škole báňské – Technické univerzity Ostrava. Jeho inteligentní navigační služba pomocí superpočítače optimalizuje dopravu a lze jí využít pro mobilní aplikace či logistické systémy.
Udělena byla i speciální cena, kterou obdržel Ondřej Texler z ČVUT. Ten pracuje na metodách automatizace tvorby ručně kreslených děl s pomocí umělé inteligence.
Vítězové dostali padesát tisíc výpočetních hodin na superpočítačích IT4Innovations v Ostravě, finanční odměnu a měsíční výzkumnou stáž.