Toto nemá chybu: "Nemáme důkazy o tom, že by útočníci získali přístup nebo ukradli data zákazníků ani informace o platbách v Garmin Pay"
Je to taková logická hříčka. Ze které by plynulo, že nevědí, alias to, že nemám důkazy o tom, že se něco stalo, neznamená, že se to nestalo, jen jsem nezískal důkazy.
V originále ale je trochu něco jiného (chyba překladu předpokládám):
"We have no indication that any customer data, including payment information from Garmin Pay, was accessed, lost or stolen"
Nemluví se o "důkazech" i když prohlášení je stále takové nejisté "nic nenaznačuje že by došlo ke krádeži ....".
Ani toto prohlášení by mne zrovna neuklidnilo - měli by naopak mít důkazy o tom, že ke krádeži údajů nedošlo, ale předpokládám, že vyšetřování ještě není u konce, tak vydávají takovou uklidňující zprávu pro zákazníky... že zatím neobjevili nic, co by naznačovalo, že k úniku došlo.
Důkazy o tom, že k žádné krádeži nedošlo, nikdy mít nebudou. Pokud byl software útočníků schopen data zašifrovat, musel je umět přečíst. Tedy k nim měl přístup a je jenom otázka, zda se je pokoušel odeslat a zda případně byl úspěšný.
Samozřejmě ten ransomware nemusel mít přístup ke všemu, třeba se k datům zákazníků nebo k informacím o platbách vůbec nemusel dostat, tyhle údaje mohly být nedotčené, ale kvůli nefunkčnosti jiných systémů se k nim uživatelé nemohli dostat. A to je to, co podle mne říká to prohlášení. „Tyhle údaje ransomware nenapadl a nemáme důvod si myslet, že by se k nim někdo dostal.“ Nic víc opravdu vědět nemohou – dokázat můžete vždy jen to, že systém byl napaden, nikdy nemůžete se 100% jistotou dokázat, že napaden nebyl.
Je možná pravda, že "Důkazy o tom, že k žádné krádeži nedošlo, nikdy mít nebudou", ale to se týká určitých situací, v zásadě je možné pokud mají dobře zapnuté logování např. NetFlow zjistit, zda a kolik dat kam teklo, tedy zda data zákazníků (to budou nějaké TB dat) tekly do sítě útočníků (často nějaké C&C v darknetu nebo nějaké PC útočníků, které se připojilo zvenčí).
Dále můžete analyzovat (nebo to už někdo analyzoval v minulosti) ten kód, co to zašifroval (pokud se všechen nesmazal) a zjistit, co umožňuje, a jestli umožňuje zadní vrátka (na jakém portu) či odesílání dat před šifrováním (opět jakými protokoly, porty) a kam.
Tzn. těch možností forenzního vyšetřování v takovém případě je poměrně hodně a můžete získat důkazy o tom, že k úniku dat nedošlo. To samozřejmě neznamená, že to tak v případě Garminu bude, protože základním předpokladem k tomuto je mít dobře nastavené logování a nepřijít při tom útoku o logy...
I když zjistí, že přes jejich síť data neodtekla, pořád ještě neodkážou vyloučit, že neodtekla jinudy – na fyzických médiích, nějakým komunikačním prostředkem instalovaným útočníkem. Jasně, je to nepravděpodobné. Ale to nejsem psal – není možné to tvrdit s absolutní jistotou, jenom se té jistotě lze přibližovat.
Ten kód, co to šifroval, se nemusel jen smazat, mohl se také v průběhu času měnit. Případně mohl vedle něj existovat jiný kód. Mít v síti zadní vrátka a po získání dat tam pustit ransomware by nemusel být špatný postup – při obnově ze záloh zničí důkazy sám provozovatel.
Důkazy, že k úniku nedošlo, získat nemůžete. Můžete získat důkazy, že nedošlo k úniku cestou, kterou máte podchycenou.