Já nějak nechápu vaši starost, stát dostal finance, které provozovatel vysílání nabídl v aukci a nadále bude platit za využití kmitočtu, rozhlasové stanice takovou službu mohou anebo nemusejí využít a takové vysílání budou chtít dobrovolně platit nebo šířit svoje vysílání jinak. Když nejím ústřice nebudu tvrdit, že nechápu urputnou snahu je sem dovážet.
Lidi mají pořád starost o druhé. Někdo si třeba něco koupí a pak se v diskusi dozví, že to jsou vyhozené peníze :-)
Já zase pořád čekám, kdy podle předpovědí krachne ta firma co vyrábí automobily značky Tesla.
Pokud mám připojení k internetu, tak přece nemohu tvrdit, že ho má nebo chce platit každý...
Teď jste napsal nebetyčnou lež. Kmitočty pro DAB+ ležely ladem a k jinému účelu je nelze použít, aukce státu vynesly 80milionů a další poplatky jsou státem vybírány po spuštění vysílání z každé lokality za každý měsíc dle vyzářeného výkonu, výstavbu a provoz hradí soukromé subjekty a pro stát se jedná o čistý zisk a žádné náklady.
Je (a hlavně teprve bude) to úplně stejné, jako v případě digitálního pozemního vysílání televize (DVB-T2). Někdo technologií využije kvalitativně k výbornému výsledku (u nás třeba jen ČT, v Polsku masově všichni vysílatelé, včetně těch komerčních), někdo naopak vysílání kvalitativně "otěže" jak jen to jde a raději do multiplexů nacpe maximum různých klonů (jen aby bylo kde točit maximum reklam), to je u nás případ největších komerčních televizí, tedy Novy a Primy (a jelikož příklady táhnou, chovají se tak i téměř všichni ostatní, snad s výjimkou TV Seznam). To samé lze očekávat v DAB, kterému rádiu půjde aspoň trochu o kvalitu, tak ji posluchačům poskytne (místa v multiplexech na to bude dost). No a pokud někomu nepůjde o kvalitu ani omylem, bude šetřit jak jen to půjde, posluchač s tím nic nenadělá, tedy kromě toho, že takovou stanici nebude poslouchat.
8. 1. 2024, 20:10 editováno autorem komentáře
Ale však si žádné rádio s DABem nepořizujte, nikdo vás nenutí, ani ty rozhlasové stanice nikdo nenutí vysílat v DAB+. Stát z toho má peníze, lidi mají práci a pokud se to neuživí a nebude o to zájem, tak to vysílat nebude. Co je zbytečné a co nikoliv nechejte na svobodném trhu a pokud je ta možnost buďme za ni rádi, jakoby kolem bylo málo dobro*erů, kteří vědí nejlíp jak co dělat.
V té aplikaci CZ Rádio jsou sice všechny české stanice, ale její použitelnost je tragická. Pokud uživatel nejede pořád na datech nebo nemá luxusní WIFI, tak dochází k častým asi 4. sekundovým výpadkům a někdy dokonce dojde k úplnému ukončení přehrávání. Takže se pak musí aplikace "restartovat". To vše z vlastní zkušenosti.
Tak snad předražená mobilní data které každej nemá? To taky není dobrej argument. Rozhodně nejedou data zadarmo. Já je zrovna např. nemám, mám jen dobíjecí kredit - o paušál fakt zájem nemám ani špetku. :-) Na co? proč? Spoustu věcí řeším doma přes internet, víc nic nepotřebuju. Mobil mám spíš jenom na příjem abych byl na kontaktu pro ostatní.
Je hezké, že chtějí přednostně pokrýt velká města (která vyjmenovali), ale rád bych ovšem upozornil, že podmínka o procentu pokrytí v daném časovém limitu se vztahuje ke každému kmitočtovému přídělu. Takže pokud mají například Pardubický kraj jako samostatný příděl, platí podmínka o procentu pokrytí ve stanovené době samostatně pro tento region. Není tedy možné například udělat super pokrytí kraje Olomouckého a Moravskoslezského a myslet si, že je splněno.
Pokud vám stačí přenosné chrchlátko nepotřebuje nic kupovat, stačí chytrý mobilní telefon a stáhnout aplikaci CZ Rádio kde jsou všechna česká rádia, pro veřejnoprávní rozhlas je lepší aplikace mujRozhlas, kde jsou i archivy. Aplikace pro poslech zahraničních rozhlasových stanic například Daily Tunes. Samotný internetový rozhlasový přijímač na Alze od 1000Kč. U internetového rádia je potřeba domácí WiFi připojení, taktéž u telefonu, u kterého je v terénu potřeba datový tarif.
10. 1. 2024, 10:02 editováno autorem komentáře