Jednoduchý mikropočítač micro:bit, který má pomoci dětem naučit se rozumět elektronice a kódovat, vznikl jako projekt veřejnoprávní BBC. Ta nejprve rozdala micro:bity zdarma asi milionu britských školáků (a poté je začala volně prodávat i dalším zájemcům). Projekt teď přebírá nezisková nadace, která plánuje expanzi i mimo britské ostrovy.
Mikropočítač se kromě britských škol používá už jen v Nizozemsku a na Islandu. To by se ale mělo změnit. „Naším cílem je micro:bitem zasáhnout 100 milionů lidí, a slovem zasáhnout myslím změnit touto technologií jejich životy,“ plánuje podle BBC šéf nadace Micro Bit Educational Foundation (a někdejší marketingový viceprezident ARM) Zach Shelby.
Nadace chce ještě do konce letošního roku otevřít prodej zařízení i pro další evropské země a vyvíjí norskou a holandskou jazykovou verzi vývojářských nástrojů. V příštím roce se má otevřít také americkému a čínskému trhu.
Micro:bit je malá základní deska (asi o velikosti kreditky) s dvěma programovatelnými tlačítky, několika vstupy, Bluetooth čipem, akcelerometrem, kompasem a sadou 25 LED, které se dají naprogramovat třeba k zobrazování písmen či čísel.
Oproti podobným projektům, jako je třeba známé Raspberry Pi, je micro:bit méně vybavený a dražší – současná cena se (bez baterií) pohybuje kolem 13 britských liber (něco přes 400 Kč). Nejlevnější varianta Raspberry Pi Zero přitom stojí 5 dolarů, tedy cca 125 Kč (je ale nutné dodat, že těchto levných modelů je obvykle nedostatek a prodejci se je snaží prodávat spíše v dražších balíčcích s různým příslušenstvím).