Boj o nejdůležitější technologii na světě. V češtině vyšla vlivná kniha Čipové války

3. 11. 2024

Sdílet

Čipové války Autor: Argo/Dokořán

V češtině vyšla kniha Chip War od Chrise Millera, která se po svém původním anglickém vydání v roce 2022 stala vlivnou publikací. Název knihy v češtině je Čipové války: Boj o nejdůležitější technologii na světě. Do obchodů ho poslala nakladatelství Argo/Dokořán.

Vlivnou se kniha stala i díky tomu, že svět řešil covidový nedostatek čipů, narušení vysoce komplexních dodavatelských řetězců a zároveň se do oboru v plné palbě vrátila geopolitika. USA zavedly polovodičové sankce na Čínu, která mobilizovala intelektuální, špionáží a finanční kapitál na vybudování vlastního čipového průmyslu. Do toho začaly masivně investovat další mocnosti jako Evropská unie, Japonsko, Jižní Korea, Tchaj-wan nebo Indie.

Chip War není nejdetailnějším a nejvíce technickým dílem na světě. Čtivě ale analyzuje vývoj polovodičového sektoru a propojuje jeho jednotlivé dekády od vzniku tranzistoru přes tahanice USA s Japonskem až třeba po to, jak se v Nizozemsku ocitla klíčová technologie EUV litografie, díky níž dnes tamní podnik ASML dominuje trhu s těmito stroji nutnými pro výrobu high-end čipů. Popsán je i vznik TSMC.

Součástí polovodičových tahanic a strategických akcí je dnes i Česko. To se totiž stalo důležitým evropským centrem Tchaj-wanu v Evropě navázaným na továrnu TSMC v Drážďanech. V České republice vznikají tchajwanská polovodičová centra a přichází sem první tamní firmy. I to je důvod, proč se u nás Čína pokouší o čipovou špionáž.

Zaplatím za informace o vašich čipech, politicích a Tchaj-wanu aneb Jak jsem si měsíce psal s čínským špionem Přečtěte si také:

Zaplatím za informace o vašich čipech, politicích a Tchaj-wanu aneb Jak jsem si měsíce psal s čínským špionem

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Reportér Lupa.cz a E15. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).