Premiér Andrej Babiš se 23. prosince setkal s čínským velvyslancem v Česku Zhangem Jianminem. Hlavním důvodem bylo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi společností Huawei a ZTE. Vyplývá to z prohlášení, které vydalo Velvyslanectví Čínské lidové republiky v Praze.
S žádostí o schůzku přišlo samotné velvyslanectví. Babiš už se dříve podle informací Lupy setkal také se zástupci Huawei. Do Prahy kvůli varování NÚKIB přiletěl i prezident Huawei pro Evropu James Li. Ředitel NÚKIB Dušan Navrátil se naopak s lidmi z Huawei dlouhodobě odmítá setkat.
Babiš podle čínského velvyslanectví „zdůraznil, že nedávno vydané varování příslušného českého orgánu týkající se čínských firem Huawei a ZTE nepředstavuje stanovisko vlády ČR. Unáhlené rozhodnutí o stahování produktů Huawei ve veřejné správě bylo způsobeno zavádějícím varováním.“
Český premiér kvůli celé kauze 21. prosince svolal mimořádné zasedání bezpečnostní rady státu. Výsledkem mimo jiné bylo prohlášení, že české úřady při zakazování chytrých telefonů od Huawei postupovaly „unáhleně“. Vláda a NÚKIB zdůraznily, že se varování netýká telefonů, ale síťových a dalších technologií používaných v kritické infrastruktuře státu.
V prohlášení dále stojí, že Česko má nadále zůstat otevřené všem legitimním zahraničním investicím a země jim má garantovat „příznivé prostředí“. Huawei a Čína proti varování NÚKIB vystupovaly pobouřeně a světová telekomunikační jednička se podle informací Lupy chtěla bránit i jinými kroky.
Na to v prohlášení reagovalo i čínské velvyslanectví: „Velvyslanec Zhang poukázal, že varování vydané příslušným českým orgánem, které se vůbec nezakládá na skutečnosti, mělo nepříznivý dopad a čínská strana proti němu rozhodně protestuje. Uvedl, že čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem.“
Zdá se tedy, že se česká vláda podporovaná prezidentem Milošem Zemanem snaží Čínu a Huawei uklidnit. Jak Babiš, tak velvyslanec Zhang měli „pozitivně zhodnotit úspěšný rozvoj Číny a pokroky dosažené v čínsko-českých vztazích.“
Otázkou je, co přesně vláda za uklidňování vztahů dostává na oplátku. Připomeňme například, že Huawei usiluje o stavbu 5G sítě pro PPF, která ovládá CETIN, O2 v Česku a na Slovensku a Telenor na východě Evropy. PPF zároveň od Číny potřebuje licence na byznys spojený s Home Creditem.