Ta je porusena tim, ze Apple, ktery sesnerovava sve ovce do cim dal tesnejsiho vezeni, znemoznuje alternativni platebni metody. Apple nema vetsinu trhu, ale ma 100% jablecneho trhu. Je to v podstate ochrana hendikepovanych, kteri se nemohou branit sami. Kdyby Apple nikdo nehlidal, tak by to nemuselo skoncit u pisnicek. Jeden prohlizec, jedna platebni metoda a 15-30% provize Applu at uz kupujes pisnicku, nebo kuchynskou linku.
Můžete si koupit tisíce telefonů od tisíců výrobců, tak jak je porušená hospodářská soutěž?
Tohle právě neplatí. Tady není tisíc distribučních kanálů pro mobilní aplikace. Tady jsou dva dominantní (AppStore a Google Play), které mají 95 % trhu, tvoří oligopol a jsou tudíž předmětem regulace příslušných orgánů. Kdyby nebyly, tak si na tom trhu můžou dělat skoro, co chtějí, bez ohledu na uživatele, protože ti za ně rozumnou alternativu nemají.
Tvrdit, že si na tomto trhu můžou uživatelé nějak volně vybírat, je asi jako tvrdit, že máte svobodnou volbu při odběru vody, protože když se vám nelíbí podmínky vodáren, pořád můžete svobodně chodit s kýblem pro vodu do potoka.
Zajimave, ze EK nikdy neda pokutu deutsche telekom ktery ma v EU vetsi zisk nez apple, pricemz na vetsine trhu v EU ma vicemene dominantni postaveni a o zneuzivani sve pozice by treba v CR mohli lidi vypravet kdyz plati misto 300Kc klidne 700Kc za smesnych par GB dat… EK totiz zasadne uprednostnuje u udelovani pokut mimoevropske firmy, ale na takovy deutsche telekom nikdy ani nepomysli… samozrejme, ze EK je apoliticka, ze ano…
4. 3. 2024, 23:20 editováno autorem komentáře
Kromě vzduchu, vody a nejzákladnějších potravin je vlastně všechno zbytné. Nevím, proč bychom se kvůli tomu měli nechat vláčet monopoly a oligopoly u všech ostatních věcí.
V dnešní době, kdy je čím dál větší problém bez chytrého telefonu fungovat, mi přijde dost mimo jej označovat za zcela zbytný produkt, kde je OK rezignovat na trh bez férových podmínek.
Aha, takže ak ja predávam predávam jablčník (jablkový koláč) za 20€ v Kauflande, tak samotné Jablká môžem predávať aj za milión, lebo však je to správna hospodárska súťaž, aj keby som bol jediný predávajúci? MarekM, tu nie je debata o iných platformách, ale o iných platobných metódach na jednej platforme. Apple zakazuje predaj skrz inú platobnú metódu než ich vlastnú na ich platforme. To je stejné ako keby som predával auto, ale znemožnil predaj iných pneumatík než mojich, však ja som výrobca auta, takže ja môžem určiť kto a čo môže byť v danom aute. Dokonca by som mohol zakázať ženám jazdiť na aute, ktoré ja vyrobím... to je podľa teba správne? Ak Apple vyrobí iPhone, tak ak ho predá ako produkt zákazníkovi, vlastníkom je už zákazník a zákazník nemá byť obmedzovaný ako produkt používa. Keby som ja kúpil dnes auto, a používal to sklad starých topánok, ktorými by som napratal celý kufor i zadné sedačky, tak to môže byť výrobcovi úplne u <píp>, a nemá čo do toho hovoriť!!!!!
Takže si to shrneme: na ten můj argument, že tady nejsou tisíce možností, ale ve skutečnosti jen dvě dominantní, protože je jedno, že výrobců hardwaru je mnoho, když na tom hardwaru je primárně jeden distribuční kanál aplikací, jste nereagoval, protože víte, že to tak je. Místo toho jste to otočil k tomu, že lidi vlastně možnost volby nechtějí, takže to, že ji nemají, je vlastně v pořádku.
Co takhle to nechat na těch lidech? Pokud AppStore funguje tak bezvadně, ultimátně to řeší bezpečnost, ceny jsou výhodné..., tak ho lidi budou používat i nadále, ne? Co lidi skutečně chtějí nebo nechtějí, zjistíte, až v momentě, kdy tu možnost volby skutečně mají.
Na Androidu je Google Play taky dominantní, ale už jen fakt, že to není bezpodmínečně jediná možnost, jak dostat aplikaci k uživateli, vede k tomu, že podmínky na Google Play jsou mnohem přívětivější. Ve výsledku z toho budou těžit i uživatelé, kteří se rozhodnou používat jen AppStore.
"Zase neodpovíš, máš problém vytvořit větu s názorem ..."
Specielne pro ty negramotne ... 1m3 vody mas od zitrka za 1 000 000Kc. Jup a kdyby sis chtel natahnout nahodou svoje potrubi, budes obratem odpojen uplne. Presne tohle totiz dela Apple.
Cela akce je velice prosta, apple je dominantni hrac na trhu A a snazi se tuto dominanci ziskat na trhu B. A mimochodem, obranu proti takovemu chovani vymysleli v USA. V extremnim pripade muze dojit k nucenemu rozdeleni firmy.
Jinak receno, Apple chce 50% podil na prodeji aplikaci, se kterymi nema naprosto nic spolecneho, a to vcetne toho, ze ma presne nulove naklady. Proc nevadi u steamu ze chce 30%? Protoze steam nijak nebrani komukoli prodavat totez kdekoli a jakkoli jinak.
Ano, chápat tržní prostředí a právo provozovatele definovat jak má zařízení fungovat, aby fungovalo podle toho, za jakých podmínek to výrobce prodává zákazníkovi, to vám dělá problém. Můžu si koupit TV SONY a pak tam chtít obchod od Samsungu? Nebo XBOX a nakupovat přes Obchod z Playstation. Podle vás ano, koupil jste si jako zákazník zařízení a máte mít právo si s ním dělat co chcete.
Takze pan negramotny pokracuje dal v exibici sve naproste tuposti. V realnem prostedi vede do domu JEDNA vodovoni pripojka, a nikdo dalsi do toho domu zadnou jinou vodu nedoda. A proto je cena vody regulovana zakonem.
Uplne stejne je regulavana cena elektriny a spousty dalsich komodit. Toto je exaktne totez.
Tak ještě jednou. Spotify, které toto iniciovalo a s úředníky EU spolupracovalo, poskytuje svoje služby na těchto platformách:
Android, iOS, Windows, macOS, Symbian OS, Windows Phone, GNU/Linux, BlackBerry OS, Chrome OS, Fire OS, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox One, WatchOS, iPadOS, WebOS (LG TV).
Spotify má dominantní postavení ve streamování hudby s 500+ mil. uživatelů a je největší provozovatel na světě i v EU.
Android má dominantní postavení v mobilních telefonech na světě a v mnoha státech EU.
Čím je porušena hospodářská soutěž?
Vám někdo přikládá pistoli k hlavě, abyste si koupil iphone s platformou Apple? Máte nějaké nařízení, že musíte utrácet své peníze za produkty Apple? Vy máte jako zákazník problém se rozhodnout, zda podmínky, za jakých je produkt poskytován, jsou pro vás výhodné nebo ne? Vy rozhodujete, jestli produkt, jak je postavený, chcete nebo nechcete kupovat, nikdo vás k tomu nenutí. Můžete si koupit tisíce telefonů od tisíců výrobců, tak jak je porušená hospodářská soutěž? Apple není ani jediným natož dominantním výrobcem.
A jinak k druhé části, nemáte pravdu, kupujete si HW, ale k SW a službám máte pouze licenci k využívání, uděláte změny, ztratíte záruku. U auta si nevyměníte infotainment nebo si tam nenahrajete neautorizované aplikace. Provedete změny porušující vyhlášku a dostanete pokutu nebo vám pojišťovna nevyplatí pojistku při nehodě.
Elementární bezpečnost jako kontrola 36 mil. vývojářů na malware, spyware, nelegální aktivity, porušení copyright atd. je zlatá klec? Chápu, že lidem, co milují variabilitu Linuxu a mají fetiš vyzkoušet si každou novou distribuci nebo na jakém hardware by zrovna rozběhli nové AOSP androidu, nelze vysvětlit, že tato otevřenost není pro většinu uživatelů ani chtěná, ani žádoucí. Vy kanárku.
Bezpečnostní problém vyplývající z instalace aplikací mimo oficiální app store je jistě reálný, ale Applem také dost přifouknutý, protože ve výsledku je v té diskusi bezpečnost jediný argument, který alespoň na první dobrou obstojí. Když se ale podíváte na čísla, tak těch postižených zařízení je v řádu promile.
Zajímavé taky je, že na macOS Apple instalaci mimo oficiální app store umožňuje. Že by mu nezáleželo na bezpečí uživatelů Macbooků? Nebude to spíš tím, že na tomto trhu dominantní postavení nemá a tudíž si to nemůže dovolit? A taky je zajímavé, že i když tato možnost existuje, Macbooky se nehroutí pod návalem malwaru.
Jinak argumentovat tím, že si iPhone koupilo tolik a tolik uživatelů, je v této diskusi irelevantní. Ten trh je velmi omezeně konkurenční. Jsou na něm jen dva dominantní hráči, je to oligopol. Já taky nemiluju Android, vybral bych si něco jiného, ale jediná druhá relevantní možnost mi vyhovuje ještě méně, takže ho používám, ale rozhodně to není tak, že by mi vyhovoval a naplňoval moje preference a potřeby. Kdyby na trhu existovalo 5-10 možností, tak se můžeme bavit o nějaké konkurenci a o tom, že když zákazníci něco kupují, tak kupují proto, že to je přesně to, co chtějí.
> Vám někdo přikládá pistoli k hlavě, abyste si koupil iphone s platformou Apple?
Takže s tvojou logikou ak odstrelím hlavu návšteve, tak je to fajn. Nikto ich nenútil vojsť do môjho domu, aj keď som ich pozval. Ak ide žena ku gynekológovi, tak má gynekológ právo ju znásilniť, lebo nikto ju tam nenútil ísť. To vážne to mi chcete tvrdiť?
Za to že si niekto kúpi iPhone neznamená že teraz mám povinnosť ten iPhone používať len spôsobom akým výrobca chce. Ak chcem na tom iPhone platiť skrz alternatívnu službu, alebo na tom počúvať hudbu z alternatívnej aplikácie, nemal by to výrobca umelo obmedzovať. Je to ako keby ti predajca kuchynských nožov obmedzoval že môžeš krájať chlieb len od nich, ale nie od iného výrobcu. Proste nezmysel, ktorý môže obhajovať len MarekM inak prezývaný aj mentálne zaostalý jedinec.
A čomu ti to už mám prirovnať keď vy sami prirovnávate to k nezmyslom a tárate nezmysli jeden za druhým.
> Pokud si koupite nejake zarizeni, pouzivejte si ho jak chcete, klidne si ten telefon podlozte pod skrin. Ale pokud ho nebudete pouzivat za podminek stanovenych vyrobcem, nemate zarucenou funkcnost a zaruku.
A práve to chcú u Apple zákazníci, a práve presne tomu Apple zabraňuje. Proste nemôžem podložiť skriňu, lebo to Apple povedal. A hotovo, nedáva zákazníkovi možnosť používať alternatívne služby a aplikácie, aj keby bez toho že by zákazník nemal zaručenú funkčnosť.
O tom tu debata celú dobu je.... ale ja už nemám náladu ani čas vám to vysvetľovať. Tu debatu končím.
5. 3. 2024, 21:48 editováno autorem komentáře
V tržním prostředí si klidně zdraž vodu na co chceš, když to nikdo nekoupí, buď zlevníš nebo zkrachuješ. Stejnou volbu mají zákazníci i vývojáři, oni rozhodují, jestli chtějí kupovat nebo vyvíjet, co za to chtějí a zda jim za to někdo zaplatí.
Je úsměvné, jak byste chtěli využívat cizí platformu a ideálně za to nic neplatit, protože co má co výrobce a provozovatel kecat do toho, jak se z toho minorita uživatelů (co ani apple nemá) snaží udělat podobný galimatyáš s minimální bezpečností jako je na Androidu.
Ano, zpochybňuju názor bandy úředníků, kteří si vykládají nařízení jak potřebují. Apple je stejně dominantní provozovatel na svých platformách jako Microsoft u svého Xboxu, Nintendo u svých konzolí, jako kterýkoliv obchodník, který prodává své zboží ve svém eshopu nebo kamenném obchodě. Spotify není na Windows? Na Androidu? Na webu? Proč by měl mít vývojář právo odkazovat se na jedné platformě, že to prodává levněji u konkurence? To že to úředníci EU vyšetřovali 4 roky a nakonec to vydají 4 dny před účinnosti DMA, to je asi jenom shoda náhod. Holt se to povleče u soudu, ale úředníci už si svoje odmakali...
Mimochodem je úsměvné, že když jsem chtěl tvůj názor, napsal jsi, že věříš úředníkům, tak to ti gratuluju. Ještě že jsou tu soudy a nerozhoduje se podle byrokratů z Bruselu.
Překvapuje mě, k čemu tady někteří diskutéři přirovnávají telefon a aplikace. To vám jako vážně připadá normální srovnávat to s vodou nebo dokonce s vražděním nebo znásilňováním? Jestli srovnáváte život a životní potřeby s něčím tak zbytkovým jako je mobil a aplikace v něm, tak máte dost pokřivěné měřítko hodnot.
1-2 miliardy lidí koupilo zařízení s iOS a rozhodli svým nákupem, že jim toto zařízení poskytuje to, proč do něj investovali, jinak měli možnost ho vrátit. Vy tvrdíte, že si ho koupili i přesto, že jim nevyhovuje a potřebují EU, aby jim zajistila, že ho chtějí mít otevřený jako Andoroid, kde si mohou instalovat obchody i aplikace odkudkoli. Chápu to tak správně?
Mentalne zaostaly jste vy, pokud komercni a trzni prostredi srovnavate se zabijenim lidi a znasilnovani zen u gynekologa. Na koupi telefonu a jeho parametry je právo nebo nárok?
Pokud si koupite nejake zarizeni, pouzivejte si ho jak chcete, klidne si ten telefon podlozte pod skrin. Ale pokud ho nebudete pouzivat za podminek stanovenych vyrobcem, nemate zarucenou funkcnost a zaruku.
Nereagoval jsem na vše, protože v diskusi na Lupě je jednak nepřehledné kdo na koho (i v řazení po vláknech) a na co reaguje a když je v jednom příspěvku víc bodů absolutně se po dvou příspěvcích ztratí přehled, jaká reakce je na co...
Vzhledem k tomu, že EU prosadila DMA a to začne zítra platit, je vlastně úplně jedno, jestli mě osobně to přijde rozumné nebo ne a jestli je to v zájmu uživatelů, vývojářů nebo vlád, IMHO to nic dobrého nepřinese.
Rozsah kybernetických rizik, podvodů, falešných aplikací a obchodů na Androidu i na Windows je jednoznačně odrazem otevřenosti, za kterou tak bojujete.
Vlastně se nemůžeme shodnout už na elementárním přístupu - vy bagatelizujete jakákoliv bezpečnostní rizika, byť jsou to např. desítky miliónů stažených podvodných aplikací ročně s miliardami ve ztrátách a jiný bezpečnostní argument vlastně podle vás neobstojí. To že jsou spolehlivější, bezpečnější, stabilnější, mají 6 let bezpečnostní aktualizace, to je vyloženě zanedbatelné. Ať si uživatel instaluje co chce, když bude mít problém, určitě byste mu vysvětlil, že je to jeho chyba, neměl si to instalovat a důvěřovat na internetu neznámým vývojářům. To že jenom v Apple developer programu jich je 37 mil. a teď vzniknou další, v tom se určitě uživatel vyzná.
Srovnávat počítač a mobil, to jako fakt? macOS a iOS jednak vůbec nedáváte do kontextu doby vzniku (NEXT a OS X vznikly v 90. letech 20. století) a již existující báze, zároveň do kontextu toho, jaká data na nich jsou, jak je zabezpečený přístup a jak se tato zařízení používají. Ano, macOS byl vytvořený s možností instalovat aplikace, nebylo reálné toto po 20 letech změnit. A rozhodně je toto důvod, že tam byť nějaký malware je.
Dobře a teď když bude DMA a Apple to otevře alternativním browserům, obchodům, aplikacím, alternativním platebním metodám, otevře NFC, co se změní? Vývojáři už neargumentují uzavřeností, teď argumentují, že za nic stejně nechtějí platit ;-)
> nedáva zákazníkovi možnosť používať alternatívne služby a aplikácie, aj keby bez toho že by zákazník nemal zaručenú funkčnosť.
Uživatel je schopen poznat, zda je nefunkčnost problém aplikace, systému, omezení u poskytovatele internetu, nebo něco jiného? Uživatel dokáže odhalovat podvržené aplikace, aplikace co kradou data nebo monitorují jeho chování? ano, minorita uživatelů chce dělat vše, stahovat warez, instalovat appky z jakéhokoliv zdroje a klidně se upsat ďáblu a předat mu veškeré osobní údaje, jenom aby to bylo zadarmo. Ale to neznamená, že ostatní na toto chtějí rezignovat a nenechat to na tom, kdo systém provozuje a kontroluje funkčnost, stabilitu, nelegální aktivity apod.