To si piste, ze za to droid muze.
Spousta opravneni je dost spatne nastavena. Jsou tam, mimojine, nasledujici problemy:
1. Nektere dost odlisna opravneni jsou dohromady, takze abyste mel pristup ke standardnim vecem, potrebujete mit pristup i k dost nebezpecnym vecem.
2. Opravneni maji nic nerikajici nazvy, bezny uzivatel tomu nerozumi.
3. Neexistuji urovne opravneni. Je rozdil mezi opravnenim, ktere umozni pristup k GPS a opravnenim, ktere umozni cist data ostatnich aplikaci.
4. Nektera opravneni by z hlediska bezpecnosti vubec nemela existovat.
5. Nelze aplikaci nainstalovat bez povoleni pristupu k danemu opravneni (coz treba na iOS jde).
V souhrnu kazda, i uplne jednoducha aplikace, potrebuje 5 a vice opravneni. To znamena, ze uzivatele to zpravidla jen odklikavaji (stejne tomu nerozumi). Coz tyto opravneni dela naprosto kontraproduktivnim, protoze na to nikdo nekouka.
Přijde mi zajímavé, kolik se toho dneska o této aplikace napsalo, ale zároveň na ni nikdo neudělal odkaz.
Jde mi o to, že někdo mluvil o tom, že na základě hlášení se mu podařilo docílit stažení aplikace, jenže ta je v Play store i nadále ( https://play.google.com/store/apps/details?id=com.abc.callvoicerecorder ) tak jestli se bavíme o jiném QRecorder-u, případně jestli je tam autor po smazání zase vrátil (ať už opravenou, nebo znovu obsahující malware), tomu by ostatně napovídalo malé množství hodnocení. Rozhodně by se tohle snáze vyšetřovalo pokud bychom na aplikace odkazovali.
Jenze jak jiz zaznelo, SMS v pripade ze pouzivate mobil zaroven pro pristup k bankovnicvi je uplne knicemu, a je uplne jedno zda si ji nekdo precte ze site. SMS ma smysl, pokud se do toho bankovnicvi prihlasujete z jineho zarizeni. A predevsim to zerizeni s pristrojem na ktery prijde sms nesmi byt naprosto nijak propojeno. Jiz jsem i videl uzasne aplikace, ktere vam kod vyplni i na pocitaci, kdyz telefon pripojite = prave jste efektivne zlikvidoval zabezpeceni nezavislym kanalem.
Problém není v Androidu, jen v jeho architektuře - neobsahuje nástroj pro řízení přístupu k jednotlivým prostředkům, tedy k hlasové komunikaci, SMS zprávám, datovému připojení apod. Aplikace požádá při instalaci o práva a ty jednoduše dostane. A v Google Play jsou mraky oprsklých aplikací, které požadují i práva, která nejsou pro jejich funkci nezbytná. Stejný problém byl kdysi i ve Windows 2000, které se dočkaly slušnějšího firewallu až v Service Packu 4.
Řekl bych, že pro vyluxování účtu musí uživatel provést ještě další jinou pitomost, ten trojan sám o sobě nestačí:
a) používat webové bankovnictví z mobilu - tím si zruší SMS jako nezávislý druhý kanál a práskne své přihlašovací údaje
b) používá-li aplikaci, tak ta je vázána na registrované zařízení a má jiné heslo, než web - pokud si to uživatel nenastaví stejně - ale to je zase blbost uživatele
Kromě toho ještě se lze do bankovní appky hlásit otiskem prstu - to zase ten trojan bude mít další komplikaci, ale to už chce ne úplně nejlevnější telefon.
Nechápem, prečo v podobných článkoch nie je zmienka o možnosti potvrdzovania transakcií cez samotnú aplikáciu mobilného bankovníctva. Áno SMS môžu byť zneužité, ale neverím, že by útočníci dokázali napadnúť aplikáciu mobilného bankovníctva a zasiahnuť do šifrovanej komunikácie medzi aplikáciou a bankou.
Nejdřív ovšem musíte bance dokázat, že jste ty peníze nepřevedl vy. Což bude docela problém, pokud proběhlo korektní přihlášení do IB, korektní zadání platby a autentifikace přes SMS proběhla také správně. Za jak dlouho asi bude hotov znalecký posudek, že byl mobil skutečně napaden trojanem?
No rozhodně se to vyvíjí zajímavě, protože ta existující aplikace v playstore to teď schytává od uživatelů, kteří tam všichni píšou do hodnocení, že je tam virus a autor jim pečlivě odpovídá, že není.
Teď si ani netrofunu říct, jestli banda českých uživatelů útočí neoprávněně na autora solidní aplikace, nebo jde o podvodníka, který se snaží své malwaru-plné aplikace (má jich více) šířit dále i přes kritické články.
Tak on Google vždy dbal na security and privacy, že ano :-)))))
Chrome 69 will keep Google Cookies when you tell it to delete all cookies
tak to je samozřejmě jen a pouze problém uživatele. Pokud při aktivaci androidu odsouhlasí podmínky používání a pak si stěžuje, že nastavení oprávnění jsou složítá a jen je odklikává a pak mu někdo vyluxuje účet...
a ne vůbec to z uživatele nesnímá zodpovědnost na základě toho, že řekne, že to je složité a nerozumí tomu - tak to nemá používat, nebo si pak nemá stěžovat.
Protoze je nahravani hovoru bez upozorneni v rade zemi nelegalni(i u nas je to prinejmensim seda zona) a pro vyrobce je tak jednodussi to mit v zakladu zablokovane pro vsechny. Nekde se to da aktivovat s rootem, jinde to funguje bez problemu a u spousty telefonu je to zadratovane uz nekde v hardwaru a jedinym resenim je nahravat pres mikrofon. iphone nemam, ale co jsem zbezne googlil, tak to vypada, ze tam je situace podobna.
Není to jedno: appka funguje jen z registrovaného zařízení, a pokud použije ještě čtečku otisků, útočník ani přihlašovací údaje nedostane. A pokud ano, jsou jen pro appku, ne pro web.
Pokud si uživatel nenastaví stejné heslo, pak je v háji.
A o to mi šlo: že uživatel musí udělat ještě další chybu, aby ten trojan mohl posloužit k vyluxování účtu.
Tak to musí i s prstem, aby si ho odemknul.
Kromě toho, ten kdo mobil ukradne bude sotva mít přístup k údajům vydolovaným tím trojanem je to tedy jiný jiný případ rizika:
Trojan: může mít mobilní přihlašovací jméno, heslo (nebo nemá, když jdu přes snímač otisků) a pin pro aktivní operace a číst SMS, ale nemá fyzický přístup k zařízení, na jiném mu to nepomůže a přes web to nefunguje.
Ukradený mobil: zloděj mobil neodemkne (otisk prstu, pin, gesto - které nejde zkoušet donekonečna), a i kdyby, nemá údaje pro bankovní aplikaci.
Jakkoliv je ten trojan pěkně velký průšvih, ještě pořád by to nemělo stačit k vyluxování účtu, pokud uživatel z vlastní blbosti nenastaví do aplikace stejné přihlašovací údaje, jako má na web.
Místo mínusů zkuste napsat, jak technicky to lze provést, když neudělám chybu s tím heslem. Nebo jak se zloděj mobilu dostane do té aplikace, aby mi vybílil účet.
To neni tak jednoduche. SMS se pouzivaji na autorizaci na hodne mistech, napriklad na facebooku. Na nekterych mistech lze pres SMS dokonce resetovat heslo. Staci ziskat email & heslo, ktere se objevi pres leak na nejake sluzbe a jsou u vas na emailu i kdyz mate "2-faktorovou autorizaci". A jakmile jsou u vas na emailu, a jste treba programator, mohou se pak dostat treba na vas ucet na githubu. A jakmile jsou na githubu, mohou to nejakeho kodu nenapadne podstrcit virus (nebo reklamu nebo mining etc) a behem chvile to bude mit v pocitacich desetitisice lidi.
Nejhorsi na tom je, ze takove utoky uz se staly.
Jenze presne takovy pristup banky nejen ze umoznuji, ale dokonce podporuji a propaguji. Spousta bankovnich aplikaci pro telefony uz ani tu SMS nepouziva. Tudiz bych se vubec nebal prohlasit, ze za zcela libovounou ztratu financi mohou prave a pouze banky.
Totez totiz muze zpusobit zcela libovolna aplikace, i takova, ktere prislusna opravneni date proto, ze je preci naprosto logicky potrebuje.
Otisk prstu je zcela knicemu, vy svuj telefon pouzivate v rukavicich? V opacnem pripade je tech otisku na nem ktere se daji primitivne snadno vyuzit nejmene desitka. Krome toho aplikace ktera bezi na tom telefonu zadny otisk prstu nepotrebuje. Vy se totiz prihlasite sam a dobrovolne.
Zrejme jste nepochopil:
1. z nejakeho serveru uniknou hesla, ty se prodaji nebo se dostanou na dark net
2. hackeri je automaticky zacnou vyuzivat. Vezmou emaily a zjistuji, jestli dany email treba existuje na githubu nebo na paypalu.
3. ziskani telefonniho cisla neni zpravidla moc tezke
4. socialni inzenyrstvi (sim swap, prenos mobilniho cisla)
Pokud lze ziskat pristup treba k paypalu, tyka se to i jednotlivcu, nikoliv firem. A skody jsou znacne.
Zbytečný humbuk pro nic. Peníze odejdou z bodu "A" do bodu "B" tudíž je znám jak odesílatel tak příjemce. Banka má právo v takovém případě na storno a banka příjemce musí transakci vrátit zpět. Jedině, že by banky nebo policie neplnili svoji funkci. Nebo, reklama na placené antivirové programy možná. Já bych za placený antivirus už od dob HackingTeamu nedal ani kačku jelikož tyto antivirové programy povolovaly instalace záškodníků této společnosti a nebo v tom jeli taky protože pak kasírovali podíl.
Tak to ale nebylo, tady reklamní společnost hrající si na dodavatele software zapomněla zkontrolovat, zda po aktualizaci aplikace nedělá co nemá. Chápu ale že je jim to jedno, dokud se zobrazují Google reklamy - jediný důvod existence této parodie na operační systém.
Co ale nechápu je přístup bank, že tohle stále tolerují.