Můžete mi, prosím, vysvětlit, proč by měly hned tři televizní a dvě rozhlasové stanice v České republice vysílat online volby v USA?
Aby jsme si rozuměli, já chápu, že je to významná událost, která ovlivní spoustu věcí, ale k čemu mi bude v reálném čase vědět, jak se vyvíjí výsledky v Arkansasu nebo Novém Mexiku? Ano, jistě se i nás najdou lidé, které to zajímá, ale ti si jistě dokáží najít odpovídající (a bezpochyby kvalitnější) zdroje informací, než je Česká televize nebo Český Rozhlas.
Zatím ale marně čekám na kvalitní, do hloubky jsoucí investigativní reportáž o nedávné otravě Bečvy, proč Ředitelství silnic a dálnic dvacet let (!) blokuje posun dálnice o pár metrů u Dluhonic (obchvat Přerova), proč pouze papouškují zveřejňovaná čísla o koronaviru a zcela rezignují na vlastní datovou žurnalistiku, atd, atd...
Přebarvit virtuální volební studio a papouškovat výsledky přebrané od jiných agentur je jistě jednodušší a levnější.
Ještě, že ta vysílání jsou alespoň „exkluzivní“...
Mě to ale přijde dost málo.
Volby amerického prezidenta, označovaného za nejmocnější světovou osobu, budou mít dopad nejen na USA, ale na celý svět, ať už více, nebo méně, podle důležitosti pro USA. Je to zkrátka velmoc a její prezident dokáže zahraniční politiku významně ovlivnit. Názory toho současného někteří obdivují, jiní odsuzují. Pokud se mu mandát prodlouží, bude asi ještě více prosazovat to své. A to se týká třeba i vztahu k EU, NATO, klimatické změně, těžbě surovin a dalších celosvětových témat, čili v důsledcích i ČR.
Volební styl prezidenta USA není podobný tomu našemu, systém volitelů má základ v jejich počtu za konkrétní stát, podle počtu obyvatel. Proto lidnaté státy výsledky ovlivní nejvíce a platí praxe, že vítězství v určitém státě téměř vždy znamená vítězství celkové. To jen na vysvětlenou, proč je zajímavé mít reportéra přímo na konkrétním místě.
To, že do USA vyslalo reportéry více našich médií, je jen běžný konkurenční boj a už neplatí, že stačilo mít v USA "agenta" ČTK a všechna ostatní média musela papouškovat jednotně to samé. Také jsou věrní diváci a očekávají zprávy od svých stanic, třeba včetně komentářů, protože se v tom neumí, nebo nemusí orientovat.
Uvedená tuzemská témata Franc Josefa jsou sice důležitá, ale kromě místních určitě svět nezajímají. To jsou náměty pro regionální redakce.
Pro ty, kdo preferují rozhlas: https://www.irozhlas.cz/volby-v-usa-2020
11 hodin trvající speciál Radiožurnálu a Českého rozhlasu Plus k prezidentským volbám v USA s exkluzivním vysíláním z Prahy a Washingtonu. Sledujte zde 3. listopadu od 23 hodin přímý přenos z volebního studia Českého rozhlasu.
Jde, bohužel s delším odstupem už autor příspěvku nemůže původně napsané editovat, aby to vyhovělo všem šťouralům a mluvnickým puristům. Ovšem u mne nejde o dokonalé formulace, ale o okamžité slovo, které mě právě napadlo v běžném dialogu. Styl a systém opravdu nejsou v tomto případě synonyma, ale za příspěvek nejsem placen a tak to vůbec neprožívám a naopak já nepitvám cizí překlepy a chyby, pokud nejsou faktické.