Digitálně-právní organizace Iuridicum Remedium (IR) se chce pustit do „právní bitvy“ se státem za konec plošného sběru dat o telefonování a on-line komunikaci. Organizace teď na podporu žaloby spustila crowdfunding, cílem je získat od státu omluvu za plošný sběr dat.
IR se spojila s datovým novinářem Janem Cibulkou a jeho jménem žádá od státu omluvu za zásah do jeho práv. „Omluvou státu a tedy přiznáním, že celý systém plošného sběru dat je protiprávní, chceme následně dosáhnout změny české legislativy a vykopnout plošný sběr našich metadat, tohoto Velkého bratra, konečně ze hry,“ vysvětluje výkonný ředitel IR Jan Vobořil.
Tzv. data retention, tedy sběr metadat o tom, kdy, odkud, jak dlouho a jakým způsobem probíhala komunikace, označil za nepřípustnou i Soudní dvůr EU, protože je údajně v rozporu s evropským právem. Navíc, dle analýz trestné činnosti nemá tato praxe vliv na pokles kriminality ani její objasněnost.
Data o uživatelích sbírají operátoři a uchovávají je půl roku. Informace měly být původně využívány jen pro vyšetřování závažné trestné činnosti. Ústavní soud v roce 2011 data retention zakázal. „Tehdy to vypadalo, že máme vyhráno,“ vzpomíná Vobořil. „Vláda však obratem připravila upravenou novelu, dle které naše metadata uchovávají operátoři a provideři dál,“ dodává s tím, že od té doby se problém jen zhoršuje.
„U nás i ve světě už v minulosti došlo ke zneužití těchto dat, ať už šlo o získávání informací o kontaktech vlivných osob, identifikaci účastníků protivládních demonstrací či identifikaci novinářských zdrojů,“ vysvětluje Vobořil, proč se Iuridicum Remedium rozhodlo jít do sporu se státem. V poslední době mají podle Vobořila o metadata zájem i třeba antimonopolní úřad nebo pracovníci hygieny. Objevují se také návrhy na zrušení anonymních SIM karet.