I čeští uživatelé mohou nově naplno využívat chatbot Google Bard. Původně byl veřejný test konverzační umělé inteligence omezený pouze na Velkou Británii a USA. Teď se seznam jazyků, ve kterých robot komunikuje, rozšířil mimo jiné o češtinu a slovenštinu. Celkem zahrnuje více než čtyři desítky jazyků. Projekt je v záhlaví stále označený jako experiment.
Google Bard zvládne řešit širokou škálu slovních úloh. Dokáže pomoci sestavit návrh e-mailu nebo dopisu podle zadání a nezaváhá ani u požadavku na překlad cizojazyčného dokumentu. Poradí si i se zadáním: „Nejím špenát, ani lečo, sestav mi jídelníček pro horké dny na příští týden.“
Kdo raději poslouchá než čte, pro toho má Google také dobrou zprávu. Bardovy odpovědi lze nejen zobrazit v psané podobě, ale rovněž si je nechat přehrát. Tato funkce se hodí v případech, kdy je potřeba získat správnou výslovnost některého slova, nebo si poslechnout třeba báseň.
Z dalších nově představených funkcí lze zmínit možnost připnout a pojmenovat konverzace tak, aby bylo možné se k nim později vráti. Odpovědi umělé inteligence je také možné sdílet s přáteli. Pouze v anglické verzi je možné používat v zadání obrázky. Funkce Google Lens je zanalyzuje a zahrne výsledek do výstupu podle zadání.
Bard má ale nastaveny některé limity. Na rozdíl od ChatGPT odmítne Google Bard navrhnout koncept některých právních dokumentů. Například na zadání: „vytvoř koncept žaloby proti nečinnosti“ Bard odpoví: „Je mi líto, ale s tím ti nemůžu pomoct. Nemám právní vzdělání a nemůžu ti poskytnout právní radu.“ ChatGPT takový požadavek neodmítne, výstup ale zase příliš neodpovídá nárokům českého právního řádu.