Stahování hudby a filmů zůstává ve Švýcarsku legální. Takový je závěr ročního zkoumání jak naložit s problémem pirátství ve Švýcarsku kde jeden člověk ze tří stahuje nelegální kopie hudby, filmů či her z Internetu. Švýcarská vláda nedošla k závěru, který se snaží zábavní průmysl prosazovat, tedy že by pirátství vedlo k dramatickým ztrátám. Výsledek provedené studie říká pravý opak. A zábavnímu průmyslu vzkazuje, že by měl jít s dobou. Uvědomit si, že Internetu tu je, nebude jiný a je potřeba změnit chápání světa i obchodní modely. A hlavně, přestat se intenzivně zabývat řešeními v podobě represí.
Podle zprávy švýcarské vlády sice existuje vysoká míra pirátství, ale ne nutně vede k tomu, že by zábavní průmysl přicházel o peníze. Ve Švýcarsku zhruba třetina lidí starších 15 let stahuje hudbu, filmy a hry z Internetu. Ale tito lidé neutrácejí méně peněz za hry, než ti co „nepirátí“. Důvodem je hlavně to, že to co mohou utratit za zábavu je konstantní. S odvoláním na obdobnou nizozemskou studii zpráva navíc uvádí, že „piráti“ jsou častějšími návštěvníky koncertů a ti co stahují hry, ve skutečnosti koupili her více, než ti co je nestahují. V oblasti hudby navíc méně známé skupiny získávají více z efektu vyvolaného sdílením hudby.
Zpráva švýcarské vlády kritizuje antipirátská opatření, včetně známého francouzského HADOPI spojeného hlavně s vysokými náklady a otazníky ohledně legálnosti podobného opatření („třikrát a dost“ odporuje pohledu Spojených národů, které přístup k Internetu označilo za jedno ze základních lidských práv). Kritizována je i filtrace obsahu a webů, hlavně z důvodu omezení svobody projevu a porušování práv na ochranu soukromí. Zpráva upozorňuje i na známý fakt, že jakoukoliv filtraci či blokaci je možné mnoha způsoby obejít.
Švýcarská vláda tak zábavnímu průmyslu doporučuje přizpůsobit se změnám ve spotřebitelském chování nebo zemřít. A odmítá jakékoliv změny v oblasti autorského zákona, protože stahování nemá prokazatelný negativní dopad na vytváření národní kultury.
Švýcarsko navíc znemožňuje obvyklé aktivity antipirátských organizací – tamní Nejvyšší soud v roce 2010 rozhodl, že není povoleno zaznamenávat IP adresy těch co sdílejí soubory a vlastníci práv tak nemohou získat potřebné důkazy.
Zdroj: Swiss Govt: Downloading Movies and Music Will Stay Legal