Měření rychlosti připojení k internetu - speedmeter

Díky speedmeteru můžete provést měření rychlosti internetu ve vaší domácnosti a zjistit tak aktuální rychlost připojení. Při měření se provede i tzv. ping test udávající rychlost spojení mezi dvěma zařízeními připojenými k síti.

Poskytovatel služby: Rychlost.cz

Jak funguje test rychlosti internetu a jak jej provést?

Test rychlosti internetového připojení spustíte tlačítkem Spustit měření. Doba trvání testu se pohybuje okolo 30 sekund. Při samotném měření dochází ke zjištění rychlosti stahování (download), rychlosti nahrávání (upload) a aktuální odezvy (ping), která hraje velkou roli například při hraní online videoher.

Nikdy ale nezapomínejte na to, že výsledky měření nepředstavují reálnou rychlost internetu a jsou pouze orientační. Skutečná rychlost připojení totiž závisí na více faktorech, jako je rychlost serveru, počet spuštěných aplikací, aktuální stahování apod. Měření rychlosti je proto lepší v zájmu přesnosti opakovat vícekrát.

Co je download a upload?

Download označuje rychlost stahování z internetu do vašeho počítače. Rychlost stahování ovlivňuje, jak dlouho bude trvat načtení webové stránky nebo jak dlouho se vám bude stahovat soubor do vašeho počítače.

Oproti tomu upload označuje rychlost nahrávání z vašeho počítače na internet. Tento údaj vám prozradí, jak rychle odešlete e-mail s velkou přílohou, nahrajete fotku na Facebook nebo zdali můžete streamovat váš obraz na internet. Rychlý a spolehlivý upload je také podmínkou pro bezproblémovou hlasovou nebo video komunikaci například přes Skype, Google Meets, Zoom a další služby.

Co je ping?

Ping označuje odezvu, za jakou doputuje komunikační paket z vašeho počítače na cílový server. V jednoduchosti můžete ping chápat jako rychlost spojení mezi dvěma zařízeními připojenými k internetu. Tato rychlost se měří v ms (milisekundy) a čím je naměřené číslo nižší, tím lepší podmínky získáte například při hraní online multiplayerových videoher.

Co odhalí měření rychlosti internetu speedmeterem?

Měření rychlosti internetového připojení vám pomůže odhalit výkyvy stability internetového připojení nebo jeho rychlost. Zároveň můžete zjistit, jestli vám váš poskytovatel internetu dodává skutečně takovou rychlost připojení, jakou máte napsanou ve smlouvě.

Soubor se stahuje nižší rychlostí, než kterou měří speedmeter lupa.cz a kterou uvádí provider internetu ve smlouvě. Je to špatně?

Nenechte se zmást na první dojem stejnými výrazy Mb/s a MB/s. I přestože vám tyto údaje mohou připadat stejné, není tomu tak.

Zkratka Mb/s (nebo také Mbps či Mbit/s) vyjadřuje rychlost přenosu dat v megabitech za sekundu. V těchto hodnotách uvádí provider internetu rychlost internetového připojení.

Oproti tomu zkratka MB/s vyjadřuje rychlost přenosu dat v megabajtech za sekundu a představuje reálnou rychlost stahování souboru do vašeho počítače.

Pro snadný přepočet mezi těmito dvěma jednotkami existuje vzorec 1 Mb/s = 0,125 MB/s.

Jaká je optimální rychlost internetu pro různé činnosti?

Jednoduše platí fakt, že čím větší rychlost, tím lépe. Obecně lze považovat za uspokojivé hodnoty nad 20 Mb/s při rychlosti stahování a nad 10 Mb/s při rychlosti nahrávání. S takovou rychlostí internetu můžete víceméně bez problému surfovat internetem, pracovat nebo sledovat filmy online ve Full HD rozlišení.

Při hraní videoher je vždy důležité mít co nejnižší ping, tedy rychlost komunikace vašeho počítače s cílovým serverem. Pro hraní akčních FPS her je ideální ping v rozmezí od 0 do 60 ms, vášniví hráči strategií si pak strategické a jiné méně náročné hry užijí i při pingu do 150 ms. Ping vyšší než 150 ms už může představovat problémy v plynulosti hry a můžete pocítit i mírné škubání hry. V extrémních podmínkách s pingem nad 400 ms už bývá většina her prakticky nehratelná.

V tabulce si můžete přečíst příklady nejčastějších činností na internetu a orientační hodnoty pro rychlost internetového připojení.

Činnost Min. rychlost stahování Min. rychlost uploadování Maximální ping
surfování po internetu 15 Mb/s
komunikace s přáteli 10 Mb/s 10 Mb/s
čtení zpráv a novinek 5 Mb/s
videohovory/streamování obrazovky 15 Mb/s 50 ms
nahrávání souborů na internet 10 Mb/s
sledování filmů online ve Full HD 5 Mb/s 150 ms
sledování filmů online ve 4K 15 Mb/s 150 ms
hraní akčních FPS
  • pro PC 5 Mb/s
  • pro Xbox 5 Mb/s
  • pro PS 5 Mb/s
  • pro Nintendo Switch 3 Mb/s
1 Mb/s 50 ms
hraní strategií
  • pro PC 5 Mb/s
  • pro Xbox 5 Mb/s
  • pro PS 5 Mb/s
  • pro Nintendo Switch 3 Mb/s
1 Mb/s 150 ms

Test rychlosti - statistiky podle poskytovatelů

#PoskytovatelDownload Mbit/sUpload Mbit/sOdezva ms
1 RIO Media a.s. 212,11 189,52 23,62
2 GTS Czech s.r.o. 199,39 174,46 36,97
3 UPC Česká republika a.s. 136,22 30,49 41,99
4 Slovak Telekom, a.s. 96,59 45,19 50,4
5 Dial Telecom, a.s. 90,87 71,09 35,91

Zobrazeny jsou průměrné hodnoty pro poskytovatele s dostatečným počtem měření za sledované období.

Průměrné rychlosti připojení

Období Počet měření Download Upload
Včera 792 73 838,74 Kbit/s 45 235,36 Kbit/s
Posledních 7 dní 5 253 89 743,81 Kbit/s 52 186,51 Kbit/s
Minulý měsíc 20 126 86 418,46 Kbit/s 51 143,99 Kbit/s

Jakou hraje roli podporovaný hardware?

Neméně důležitou roli hraje při měření rychlosti internetového připojení i hardware, na kterém měření probíhá. Jiných výsledků dosáhnete se smartphonem s podporou pouze 4G sítí a jiných zase při měření v sítích 5G.

Samostatnou kapitolou jsou poté stolní počítače a notebooky, které jsou limitovány vždy maximální rychlost poskytovatele internetu a parametry síťové karty.

Při zavedení sítí 4G (neboli LTE) v České republice v roce 2012 slibovali operátoři teoretické rychlosti stahování až 200 Mb/s, což v té době znělo působivě. Obzvlášť když pomyslíme na sítě 3G, jejichž průměrná rychlost se pohybovala okolo 150 kb/s. Reálná rychlost internetu na 4G sítích je však jiná než teoretická a v praxi můžete s telefonem připojeným na 4G síti dosáhnout průměrné rychlosti stahování 25 Mb/s.

Revoluci měly přinést tzv. sítě 5G, jejichž teoretická rychlost stahování má být až 1 Gb/s. Oproti předchozí generaci je však zapotřebí daleko hustší síť vysílačů (BTSek), což samozřejmě zvyšuje cenu za 1 přenesený megabajt, ale také cenu za provoz sítě. V praxi se ale setkáte s 5G sítěmi pouze ve větších městech a průměrná rychlost 5G je 200 až 400 Mb/s. Abyste si mohli naplno užívat takových rychlostí, musíte vlastnit telefon s podporou 5G, jejichž podíl je na českém trhu spíše minoritní.

U stolních počítačů a notebooků si pak při měření rychlosti internetu dávejte pozor na sjednané podmínky s vaším providerem a na verzi síťové karty. Pokud máte například sjednaný internet s rychlostí 1 Gb/s a váš stolní počítač disponuje pouze síťovou kartou s maximální podporou 100 Mb/s, bude výsledná rychlost internetu 100 Mb.

Nejčastější otázky k měření rychlosti internetu

Co znamenají pojmy download, upload a ping?

Pojem Download můžete chápat jako rychlost stahování, za kterou se určitý soubor stáhne do vašeho počítače nebo jak rychle se vám načte daná webová stránka. Upload oproti tomu udává, jak rychle je váš počítač schopen nahrávat soubory na internet. Poslední pojem ping pak představuje odezvu měřenou v milisekundách, za kterou doputuje komunikační paket z vašeho počítače do cílového serveru.

Jaké jsou rozdíly mezi zkratkami Mb/s a MB/s?

I přestože se může na první pohled jednat o identické údaje, opak je pravdou. Zkratka Mb/s (megabit za sekundu) představuje rychlost přenosu. Tuto rychlost v Mb/s uvádí poskytovatel internetu ve smlouvě a na svých webových stránkách. Oproti tomu zkratka MB/s (megabajt za sekundu) vyjadřuje reálnou rychlost stahování souborů do vašeho počítače. Pro snadný přepočet můžete použít vzorec 1 Mb/s = 0,125 MB/s.

Jaká je optimální rychlost pro plynulou práci na internetu?

V podstatě nelze určit konkrétní číslo pro plynulou práci na internetu. Jednoduše platí fakt, že čím větší rychlost, tím lepé se vám bude na internetu pracovat. Obecně ale můžete považovat do uspokojivé hodnoty rychlost nad 20 Mb/s u download a nad 10 Mb/s u upload. S takovou rychlostí můžete víceméně bez problému pohodlně surfovat internetem, přehrávat si video obsah nebo hrát online multiplayerové hry.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).