Sir Tim Berners-Lee tweetnul o dosažení historického milníku v počtu webů. Je jich podle jednoho z měření více než miliarda. Od takzvaného otce internetu to byla opravdu stylová informace, kdo jiný by měl spustit následující vlnu zájmu médií a veřejnosti, že? I když u nás se o překročení magického čísla, s jehož počtem nul máme mnozí problémy, příliš nepsalo a nemluvilo. Tedy zatím.
Projekt Internet Live Stats poskytuje ucelený pohled na vývoj světa technologií, jeho vývojáři neměří jen počet webů, ale i dost ostatních zajímavých veličin. Podle tohoto měření se například brzy dočkáme další oslavičky, blíží se překročení hranice tří miliard uživatelů internetu.
Fakt, že na jeden web tak připadají v průměru tři uživatelé, je celkem zajímavý. Existují weby, které mají několik stovek milionů uživatelů, a zcela jistě existují miliony webů, na které někdo přijde jednou za kvartál.
O tom, kolik je internetových uživatelů (nebo lidí na planetě Zemi vůbec) se moc diskutovat nedá, to je prostě fakt. Maximálně můžeme spekulovat, jestli je skutečný počet internetových uživatelů jenom dvě a tři čtvrtě miliardy, nebo tři a čtvrt miliardy. S podobnou odchylkou můžeme vyjadřovat skutečný počet obyvatel naší planety. Ani jedno se nedá přesně změřit, ale víme, v jakém rozmezí se mohou čísla pohybovat.
S počtem webů to podobné. Výzkumníci a měřiči používají k výpočtům statistické metody a ukazují v reálném čase, jak dokonalý je jejich model. My pak můžeme sledovat, kolik se toho stane třeba za jednu sekundu. Jinde si můžeme najít vizualizaci aktuálního počtu obyvatel Země. S těmi daty se pak jistě dá pohrát a třeba srovnávat, jestli se rodí víc dětí nebo vzniká webových stránek. Letmým pohledem na ubíhající číslice můžeme vidět, že počet weby přibývají rychleji než lidé. Jistě, rýpalové mohou podotknout, že dost lidí také umírá, a to běh čísel o počtu obyvatel na Zemi zpomaluje, ale stejně…
Jestliže dneska na jeden web připadne 7 lidí (a to s dovolením počítám i s kojenci v Africe a důchodci na Sibiři) a toto číslo se pomalu ale jistě snižuje – kdy se dočkáme toho, že statistika bude vykazovat více webů než lidí? Položme otázku ještě trochu jinak – nastane někdy tato situace? To, že počet webů roste rychleji než počet lidí, ukazují i jiná měření a vizualizace. Třeba od Netcraftu.
Ročně přibude asi 80 milionů obyvatel Země a 200 milionů webů. Kdybychom počítali s těmito kostantními parametry a řekli, že letos máme miliardu webů a sedm miliard lidí, za kolik let weby doženou lidi? A my, co to počítáme, dožijeme se toho?
Za těch X let (pokud si chcete trochu započítat, tak se prosím podělte o výsledek v komentářích) tu bude podle této velmi nepřesné a statistice odporující početní hříčky stejně lidí a webů. A vsadím se s vámi, že v té době bude webů, na které nikdo nechodí, ještě větší procento, než je tomu teď.