Při prodeji či nákupu na internetu stojí za to být ve střehu. Přesvědčil se o tom i známý publicista a provozovatel webu FFFFilm.name František Fuka, kterého příští týden čeká soudní jednání ohledně podvodu při prodeji bitcoinů. Fuka o případu píše na svém blogu.
Na jaře podle svých slov prodal jistému člověku bitcoiny za 2200 Kč. Kupci poslal číslo účtu, a když na něj doputovaly peníze, odeslal mu bitcoiny.
„Ovšem za nějaký měsíc se mi z jiného e-mailu ozval Josef Bobek (jméno je změněno), který tvrdil, že nikdy žádné Bitcoiny kupovat nechtěl a posílal 2200 Kč na účet někomu, kdo nabízel na prodej léky. Léky nedostal a vygooglil si, že ten účet patří mně. A chtěl zpátky 2200 Kč, protože jsem se bezdůvodně obohatil,“ popisuje následující události Fuka.
Podle jeho líčení to vypadá na útok metodou „man-in-the-middle“ – podvodník se před kupcem vydával za Fuku a před Fukou za kupce, inkasoval bitcoiny a spor o náhradu škody nechal na dvou podvedených. Využil toho, že zatímco bankovní převod je snadno vystopovatelný k majiteli účtu, transakce v bitcoinech je anonymní.
Vzhledem k tomu, že Fuka odmítl kupci peníze poslat zpět, bude o případu příští týden jednat obvodní soud pro Prahu 9.
„Jde mi především o to, že stejným způsobem může kdokoliv rozporovat jakýkoliv prodej Bitcoinů, který jsem kdy já (nebo kdokoliv jiný) po internetu provedl. A raději prohraju spor o 2200 Kč (plus honoráře právníků), než později třeba spor o 100 000 Kč,“ píše Fuka.
Obecně se dá říct, že posílat peníze na účet neznámého člověka, který vám dá jeho číslo na internetu, rozhodně není dobrý nápad. A to se netýká jen bitcoinových transakcí, ale jakéhokoli online nakupování.