Fenoménu katalyzace dějinných událostí prostřednictvím online sociálních sítí, jako je Facebook nebo Twitter, i roli Internetu v revolučních prostředích jsme se v minulosti věnovali již několikrát, to když jsme sledovali krize v Iránu nebo naposledy detailněji ve článku věnovanému myšlenkám amerického publicisty – Malcolm Gladwell: Proč se revoluce nevytweetuje.
Egyptská krize sleduje v tomto případě podobné vzorce. Ihned poté, co se nepokoje prohloubily a demonstrace se rozrostly, sáhla místní vláda k citelnému omezení Internetu, kdy jeho provoz jak dovnitř Egypta, tak z Egypta, se propadl na minimum (referovali jsme zde).
Ještě před tím byl zakázán přístup do sociálních sítí Facebook a Twitter, které již v případě Iránu nebo letos v Tunisku sehrály svou roli a nepochybně v hlavách egyptského vedení převládla obava, že právě skrze sociální sítě se revolucionáři koordinují a sdružují. Ostatně, blogeři v Egyptě neměli nikdy na růžích ustláno.
Nově se nepokoje přelévají do Jemenu a i tam velmi pravděpodobně bude “v zájmu zachování stability” přistoupeno k filtrování přístupu na některé internetové služby. A dokonce Čína začala v místních mikroblogovacích systémech blokovat zmínky o Egyptě, aby se “nákaza” nepřelila i do Říše středu.
Google oznámil, že spustil službu umožňující zavolat na telefonní číslo a nadiktovat na něm vzkaz, který bude převeden na text a publikován na Twitteru, službu připravoval již dlouho, ale krize v Egyptě uspíšila její nasazení. Má pomoci demokratizačnímu procesu tím, že umožní “průsak” informací. Službu lze používat i z pevných telefonů, ty mobilní jsou v Egyptě v některých lokalitách blokované, aby se demonstrující nemohli dorozumívat jejich prostřednictvím.
Znamená to všechno, že revoluce probublala skrze Twitter a pomocí Internetu překročila státní hranice?
Mají sociální sítě opravdu takový význam? Rozsáhlý průzkum Twitteru provedla společnost Sysomos, která se zabývá analýzou sociálních sítí. A její čísla jsou zajímavá.
Egyptská krize na Twitteru
Z více jak 52 milionů uživatelů jich jen 14 642 udává jako svou domovskou lokalitu Egypt, Jemen nebo Tunisko, jde tedy o pouhých 0,27 promile z uživatelů Twitteru. Z tohoto počtu je 88,1% z Egypta, 9,5% z Tunisu a 2,13% z Jemenu.
Počty uživatelů Twitteru v Egyptě, Jordánsku a Tunisu a průměrné počty konexí.
Je samozřejmě možné, že řada uživatelů z těchto zemí nezadala záměrně svou správnou lokaci, ovšem otázka je, proč by to dříve tak neudělali a po odpojení egyptského internetu si nemohou lokalitu změnit, protože se na Twitter pravděpodobně nedostanou.
Pozoruhodné je, jak se vyvíjel počet tweetů obsahujících slova Egypt, Tunisia a Yemen. Zdesetinásobil se. V týdnu 16.-23. ledna šlo o 122 319 tweetů, o týden později, když krize vypukla, tedy od 23.-30. ledna 2011, šlo o více jak 1,3 milionu tweetů.
Počty tweetů za období ledna 2011 se slovy Egypt, Tunisko a Jemen
Následující graf ukazuje, jaká klíčová slova jsou používána nejčastěji, přičemž jako hlavní bylo zvoleno jan25 – tak se označovaly tweety o krizi, pro niž se zlomovým dnem stal 25. leden.
Klíčová slova v egyptských tweetech dle četnosti
Analýza uživatelů Twitteru z výše uvedených států přitom ukázala, že v průměru mají 138 sledujících (followers), 148 sledovaných a za den pošlou 3,24 tweetů. Je tedy zajímavé, jak rychle se zprávy z Egypta po Twitteru šíří. Sysomos ukazuje, že jde hlavně o retweety, tedy o znovupublikování zpráv, které šíří někdo z místních twiterujících, zprávy se tak dostanou i do “vzdálených” komunit. Například v Česku je velmi aktivním šiřitelem “revolučních” tweetů uživatel Jilm (David Antoš).
Sysomos dále uvádí, že skupina klíčových uživatelů v Egyptě je velmi malá, že ve skutečnosti zprávy pocházejí z cca 20–30 zdrojů, tedy od dvacítky-třicítky uživatelů Twitteru a jsou předávány dále uživateli už zpravidla mimo Egypt.
Zde je sedmička egyptských uživatelů Twitteru s největším počtem sledujících:
- http://twitter.com/elbaradei
- http://twitter.com/iyassin
- http://twitter.com/life_quotesx
- http://twitter.com/holmezideas
- http://twitter.com/slim404
- http://twitter.com/almasryalyoum_a
- http://twitter.com/vodafoneegypt
Například Vodafone Egypt je pod palbou dotazů, proč blokuje komunikaci v Egyptě, firma se na Twitteru soustředí na to, že vysvětluje místní situaci a to, že ona nic neblokuje, že jde o celoegyptský problém, se kterým nemůže technicky nic udělat.
Suma sumárum: užití Twitteru ke svolávání demonstrací a koordinaci nepokojů se ani v Egyptě zjevně neudálo. Twitter sloužil jako propagační médium událostí směrem do světa, což bylo nepochybně užitečné, ale také mohlo být významově zabarvené.
Na druhou stranu, v České republice se média příliš dění v Egyptě nevěnovala, o událostech začala referovat pozdě, bez větší pozornosti a řada z nich se věnovala spíše problémům turistů, kteří se obávají odcestovat za sluncem do Hurgady.