Wikipedii není třeba dlouze představovat. Je to jedna z nejnavštěvovanějších internetových stránek vůbec (například měření Alexa.com řadí Wikipedii na šesté místo). Její obsah tvoří dobrovolníci a žije z příspěvků veřejnosti. Reklamu na Wikipedii nenajdete, takže právě drobní přispěvatelé platí provoz a všechno ostatní. Jde o informační kolos v tom nejlepším slova smyslu. Ten kdo tvrdí, že informace z Wikipedie nevyužívá, pravděpodobně lže a neuvádí zdroj, odkud informace čerpá.
Wikipedii celosvětově pronásledují skandály (o nějakém místním problému jsem neslyšel), v jejichž hlavní roli jsou peníze, které měli dostávat editoři za zkreslování informací. Bylo by s podivem, kdyby se něco podobného nikdy nestalo, při počtu lidí a informací, které každým dnem Wikipedii tvoří. Přesto se za mnoho let z Wikipedie stal respektovaný zdroj informací, pravděpodobně jeden z vůbec nejcitovanějších.
Česká Wikipedie je v celosvětovém kontextu velmi aktivní a viditelná. Pouze 11 jazykových verzí mabízí více než milion hesel, nebo chcete-li článků. Dalších několik desítek jazyků má více než 100 tisíc hesel, mezi nimi i čeština. O českou verzi Wikipedie se stará sdružení Wikimedia Česká republika. Má za úkol Wikipedii propagovat, vymýšlí nové projekty a kromě jiného také nabízí právní pomoc v oblasti licencí obsahu.
Místopředseda sdružení Vojtěch Dostál na prosbu o poskytnutí zajímavostí pro tento článek reagoval téměř okamžitě. Přestože je stejně jako všichni ostatní ve sdružení dobrovolník a Wikipedie ho neživí.
Pokud bych měl na základě komunikace s lidmi z Wikipedie, ať už elektronické, nebo při setkání na konferenci, říci jedno slovo, které jejich přístup vystihuje nejpřesněji, bylo by to jednoznačně slovo „nadšení“. Právě z nadšení a usilovné práce mnoha lidí vznikla lokální verze encyklopedie, která velmi detailně pokrývá mnohé vědní obory a odvětví.
První dochovanou editací je podle Vojtěcha Dostála vznik Hlavní strany české Wikipedie 14. listopadu 2002. O prvním faktografickém záznamu informace nenašel, pravděpodobně jím bylo nějaké oborové heslo, jako Pedagogika. Graf s vývojem počtu hesel české Wikipedie (čísla pocházejí z globálních, mimochodem velmi zajímavých statistik) naznačuje, že začátky nebyly vůbec jednoduché. V současné době přibývá v průměru 80 nových hesel za den.
„V dubnu 2014 editovalo na české Wikipedii pětkrát a víckrát 556 uživatelů. Stokrát a víckrát 79 uživatelů. Komunita tedy není nijak obrovská. Pro srovnání na anglické Wikipedii pětkrát a víckrát editovalo 31060 uživatelů, na německé 5903 uživatelů. Správců, tedy volených osob s vyššími technickými pravomocemi, je v současnosti na české Wikipedii 30. Jsou to uživatelé, kterým byl povolen přístup k některým omezeným funkcím, neboť jsou považováni za důvěryhodné. Správci nemají nad jinými uživateli žádnou moc kromě toho, že jsou pověřeni vykonáváním rozhodnutí učiněných celou komunitou,“poodkrývá pozadí české Wikipedie Vojtěch Dostál. Pokud vás zajímají další podrobnosti a čísla, podívejte se sem.
Kdo vlastně českou Wikipedii píše? „Většina kolegů, které znám, jsou zajímaví lidé rozmanitých povolání, a to nejen vysoce technicky vzdělaní lidé (programátoři v špičkových IT firmách), ale i třeba humanitně vzdělaní vědci – historici, jazykovědci, učitelé na vysokých školách… Vyjma profesora Jana Sokola mě napadá Antonín Vítek, slavný popularizátor vesmíru, který ovšem v roce 2012 zemřel. O dalších se zřejmě nikdy nedozvíme, mnozí si drží anonymitu,“ poupravuje Vojtěch Dostál moji představu o tom, jak vypadá průměrný český wikipedista.
Nejaktivnějším českým wikipedistou je Miroslav Josef, má na kontě 86 681 editací, ale v posledních letech není aktivní. Následují Harold, Tomáš Páv a Zoner60, všechno samozřejmě zkušení wikipedisté, kteří měli mnoho času tyto editace nasbírat. Nejvíce článků na české Wikipedii napsal pravděpodobně Davcza, a to 9817. Píše o geografických tématech, ale také o politice, například zpracovával profily českých poslanců. Průměrný editor se dá těžko definovat, existuje mnoho typů editorů. Někteří více články upravují, jiní píší nové. Někteří editují stabilně každý den, jiní mají záchvaty činnosti jednou za dva týdny.
Wikimedia Česká republika je občanské sdružení (podle nového zákoníku „spolek“), které je oficiální pobočkou Wikimedia Foundation pro území ČR. Má asi 40 řádných členů, dobrovolníků, kteří se podílí na organizaci projektů. Financování v současnosti probíhá z několika zdrojů – největší podíl mají projektové granty udělované Wikimedia Foundation (například na pořádání setkání, konferencí, na digitalizaci obsahu či hledání nových editorů mezi studenty vysokých škol). Část peněz pochází z členských příspěvků a dále z darů soukromých osob, případně právnických. Českou Wikipedii podporuje finančně i nefinančně velké množství firem, jejich aktuální úplný seznam i archiv je uveden zde.
Co se na české Wikipedii chystá v blízké budoucnosti? „Wikimedia Foundation má novou šéfku, kterou je od května Lila Tretikov – IT specialistka ze Silicon Valley. Dá se od ní čekat pokračování technických změn na Wikipedii. Wikipedie např. částečně přechází na systém strukturovaných strojově zpracovatelných dat (“Wikidata"), vyvíjí se nový uživatelsky přátelský editační systém („VisualEditor“), chystají se projekty pro podporu Wikipedií v jazycích rozvojového světa („Global South“ projekty zaměřené např. na šíření vědomostí v Africe)."
„Ale otázka směřovala na českou Wikipedii. Ta prochází víceméně stejnými změnami jako její jinojazyčné sestřičky – tedy testujeme nový editační systém, používáme strojově zpracovatelná Wikidata a podobně. Co se týče projektů, jejichž cílem je zvýšení počtu editorů, náš univerzitní projekt Studenti píší Wikipedii stále roste, navíc nedávno odstartoval projekt Senioři píší Wikipedii. V Praze a v Brně pořádáme čím dál více setkání, abychom wikipedisty seznamovali i v "reálném“ světě – pomáhá to rozvoji komunity. Chystáme další kolo soutěže Wiki miluje památky, jednáme s různými institucemi o uvolnění jejich materiálů – včetně např. některých českých televizních dokumentaristů," uzavírá exkurz do plánů nejenom české Wikipedie Vojtěch Dostál.
Na české Wikipedii je registrováno víc než čtvrt milionu uživatelů, ale jenom necelé dva tisíce z nich byli aktivní v posledním měsíci. Tento údaj ukazuje, že skalních wikipedistů není moc. Kronika Wikipedie přesto vykazuje překračování skvělých milníků překvapivě často. Posledním z nejvýznamnějších zápisů bude dosažení hranice 300 000 hesel. Nezbývá než již předem pogratulovat a těšit se na atakování dalších, zpočátku zdánlivě nedosažitelných met.