Jak mají poskytovatelé blokovat weby s hazardem? Metodika je konečně tady

16. 1. 2017

Sdílet

Po dlouhých měsících čekání se sliby staly skutečností: ministerstvo financí zveřejnilo metodiku, ve které vysvětluje, jak mají poskytovatelé připojení od ledna blokovat weby s nepovoleným hazardem. 

Seznam adres, které ISP mají podle nového zákona o hazardních hrách znepřístupnit, bude úřad zveřejňovat na této adrese. Zatím je prázdný (tedy s výjimkou zprávy s metodikou), protože první adresy se na něm mají objevit až po správních řízeních s provozovateli her (tedy nejdříve za několik měsíců).

Ministerstvo v materiálu slibuje, že bude seznam zveřejňovat ve strojově čitelném formátu. Tím ovšem podle něj má být poněkud paradoxně „dokument .pdf s textovou vrstvou.“ Stránka se seznamem dostala i svůj vlastní RSS kanál. Objevovat se v něm pravděpodobně budou aktualizace onoho PDF.

Zajímavé je, jak si ministerstvo představuje postup při případném mazání údajů ze seznamu. „…dojde k překrytí (začernění) části příslušného řádku dokumentu .pdf tak, aby je nebylo možné přečíst. Pro potřebu Subjektů identifikovat, které údaje byly smazány, však vždy zůstane viditelný časový údaj zveřejnění a část adresy internetové stránky hazardní hry a jedinečného identifikátoru platebního účtu. Na příslušný řádek k nim přibyde časový údaj o jejich odstranění.“

Ne IP adresy, „jen“ domény

Ministerstvo v metodice říká, že adresy na seznamu budou ve formátu „domenadruhehoradu.domenaprvnihoradu“ (např. nepovolenainternetovahazardnihra.cz), odpadla tedy varianta, že by úřad po ISP požadoval blokování konkrétních URL „za lomítkem“, které je technicky mnohem náročnější.

Doménu, kterou metodika uvádí jako příklad, už si zaregistroval bezpečnostní expert Michal Špaček a zveřejnil na ní odkaz na popis, jak se dá blokování snadno obejít. Na rozdíl od webu MFČR běží na https.

Co se týče způsobu, jakým mají ISP weby blokovat, opakuje ministerstvo svou předchozí argumentaci, kterou obsahuje například stanovisko vlády pro Ústavní soud, které Lupa publikovala před několika týdny. Výslovně vylučuje blokování na úrovni IP adres a pak říká:

Blokování na úrovni DNS (Domain Name Service) lze považovat za jedno z vhodných opatření, jehož použitím ve vztahu k internetovým stránkám uvedeným na Seznamu bude splněna povinnost dle ustanovení § 82 ZHH. V případě, že poskytovatel připojení k internetu nedisponuje lokálními DNS servery (např. využívá DNS servery dodavatele internetové konektivity nebo v rámci holdingu) a není tedy oprávněn k blokaci na úrovni DNS, lze povinnost ustanovení § 82 ZHH považovat za splněnou 11 v případě, pokud ji poskytovatel připojení k internetu zajistí smluvně se subjektem, jehož lokální DNS servery využívá.

Ani blokování přes DNS přitom není bez problémů, jak před koncem roku upozorňoval výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip. Poskytovatel může podle ministerstva blokovat i jinými způsoby, pokud „…nezablokuje obsah domén i jiných držitelů nebo jinak nezpůsobí porušení právních předpisů.“

Poskytovatelé také mohou podle úřadu zablokovanou doménu přesměrovat na stránku se seznamem nepovolených her nebo na ní zobrazit upozornění:

Internetová stránka byla zablokována na základě rozhodnutí Ministerstva financí, neboť na ní byla provozována hazardní hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b) zákona č. 186/2016 Sb., o hazardních hrách.

Na závěr ministerstvo uklidňuje, že poskytovatelé svou povinnost splní, i když blokaci budou uživatelé aktivně obcházet, například používáním VPN a dalšími metodami:

Opatření budou považována za dostatečná, pokud vedou k zabránění nebo alespoň ke ztížení přístupu k internetovým stránkám uvedeným na Seznamu a ke skutečnému odrazování uživatelů internetu od účasti na nelegálních hazardních hrách alespoň takovým způsobem, že uživatel vědomě překonává opatření stanovená českým právním řádem a tedy je srozuměn s protiprávností provozování hazardních her na dotčených internetových stránkách

Našli jste v článku chybu?

Autor aktuality

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).